<strona główna>

Zajęcia terenowe w Lubiatowie

 

            W poniedziałek 9. czerwca reprezentacje uczniów z klas pierwszych i drugich wzięły udział w warsztatach edukacyjnych. Zajęcia prowadzili specjaliści, przedstawiciele WorleyParsons. WorleyParsons zgodnie z umową podpisaną z PGE EJ1 realizuje badania środowiskowe i lokalizacyjne dla przewidywanej budowy elektrowni jądrowej w rejonie Żarnowca lub Choczewa.Zajęcia mają służyć informowaniu lokalnej społeczności o programie badań prowadzonych przez przyrodników oraz poszerzyć ogólną wiedzę dotyczącą problemów związanych z przygotowaniem tak dużej inwestycji.

Dr inż. nauk leśnych, entomolog Sławomir Zieliński omówił inwentaryzację przyrodniczą  oraz zaprosił uczniów do jej przeprowadzenia w terenie. Młodzież podzieliła  się na dwie  grupy. Do dyspozycji dostała bardzo proste narzędzia badawcze oraz podręczną bibliotekę. Rywalizacja polegała na zdobywaniu  punktów za znalezienie, poprawne nazwanie: owadów, płazów, gadów, ptaków czy ssaków. Uczniowie szukali śladów, nasłuchiwali leśnych odgłosów, prowadzili obserwacje.

Kolejną część zajęć poprowadził magister Grzegorz Cerkowniak z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN, który za pomocą prezentacji oraz wykładu przybliżył uczniom tematykę i cele badań środowiskowych prowadzonych w Morzu Bałtyckim. Gimnazjaliści mieli okazję poznać odpowiedzi na wiele ciekawych pytań związanych z morzem.

            Podczas wycieczki zadbano o uczestników wyprawy. Na początek wszyscy zostali poczęstowani kanapką, sokiem i batonikiem. Po skończonych zajęciach zaproszono  „badaczy” na wspólne pieczenie kiełbasek w „ Chabaziówce” w Szklanej Hucie. Tam również nie zabrakło: sałatek, owoców i soków.

            Młodzi naukowcy wrócili z wycieczki pełni wrażeń.