<strona główna>

WARSZTATY NA KASZUBSKĄ NUTĘ

19. października uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach poprowadzonych w naszej szkole przez pracowników Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Uczestnicy warsztatów poznali mało popularną i trochę już zapomnianą kaszubską sztukę malowania na szkle. Dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat tego rzemiosła i sami wykonali za pomocą tej techniki jesienny obrazek.

Dzieci miały również okazję wziąć udział w warsztatach malowania na tkaninie. Odmalowywały na płóciennych torbach kontury wzorów zaczerpniętych z haftu kaszubskiego i dodawały własne elementy. Pomysłów na torby nie brakowało. Każda praca była inna, każda ciekawa i kolorowa.

Podczas sobotniego spotkania uczniowie poznali i spróbowali własnych sił w grze na wybranych kaszubskich instrumentach ludowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się diabelskie skrzypce, instrument dawniej wykorzystywany do odstraszania duchów w noc zaduszną, a obecnie używany jako instrument perkusyjny przez wszystkie kaszubskie kapele.

J.R