<powrót do strony głównej>

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

 

2007/2008 

                                                               

We wrześniu na początku roku szkolnego 2007/2008 do całej szkolnej społeczności została skierowana propozycja nadania Gimnazjum w Krokowej imienia.
    Uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestniczyli w licznych zebraniach i konsultacjach. Wspólnie zdecydowano, że szkoła ma nosić imię wielkiego Polaka, który
16 października 1978 roku został następcą Świętego Piotra.
   
Nie podjęto jednak decyzji ostatecznej i rozważano dwie nazwy:
Gimnazjum imienia Jana Pawła II lub
Gimnazjum imienia Karola Wojtyły.


14 października 2007 roku  w Kościele w Krokowej oraz dnia 16.10.2007r. w gimnazjum młodzież z naszej szkoły wystąpiła w programie poświęconym Papieżowi – Janowi Pawłowi II.
    Program słowno – muzyczny przygotowany został przez uczniów pod opieką p. Marii Bała, p. Szymona Kamińskiego, p. Haliny Goyke i p. Celiny Schulz.
    Zarówno społeczność gminy jak i uczniowie gimnazjum ze skupieniem wysłuchali części artystycznej przygotowanej w celu uczczenia VII Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem:

 „ Jan Paweł II – obrońca godności człowieka”.

     Tego dnia również harcerze z 44 DH „ Optymiści” pod opieką Pani Celiny Schulz włączyli się w akcję organizowaną przez Fundację „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
   
Idea fundacji narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 roku. Fundacja została powołana do życia w 2000 roku jako organizacja, której działalność ma upamiętnić Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.
   
Tradycyjnie w tym dniu organizowana jest ogólnopolska zbiórka na stypendia dla uzdolnionej młodzieży.
    Harcerze kwestowali po każdej Mszy Świętej przed kościołem parafialnym w Krokowej.

 Zebrali kwotę 1179 zł.


11 marca 2008 roku  podczas obrad Rady Pedagogicznej Gimnazjum w Krokowej uchwalono utworzenie Szkolnego Koła „ Caritas” oraz podjęto decyzję o wystosowaniu pisma do „ Caritas” Archidiecezji Gdańskiej o wyrażenie zgody oraz wskazanie prawnego opiekuna duchowego.
    Podczas zebrania wytypowano nauczycieli, którzy mieli się zająć tworzeniem koła i późniejszą działalnością.
    Osoby, które zadeklarowały swoją gotowość do wykonania tego działania to:
Pani Katarzyna Dettlaff,
Pani Maria Schmidt,
Pani Maria Styn,
Ksiądz Dariusz Szczeciński.


29 kwietnia 2008 roku  - gimnazjaliści z Krokowej przedstawiali swoją argumentację związaną z wyborem patrona szkoły.
    Po wcześniejszych ustaleniach młodzież przedstawiała postać i działalność Karola Wojtyły w dwóch okresach życia: 
·       od 18 maja 1920 roku do 16 października 1978 roku;
·       od 16 października 1978 roku do 2 kwietnia 2005 roku.
    Spotkania odbywały się w trzech grupach wiekowych. Uczniowie w różnej formie wyrażali swój pogląd na temat tego czy szkoła ma nosić imię Karola Wojtyły czy też Jana Pawła II.
    Prezentacje ( multimedialne, plastyczne, recytatorskie, muzyczne) były przygotowane starannie i z dużym zaangażowaniem.
    Nad całością czuwała komisja w składzie: Pani Wanda Skibicka, Pani Mariola Styn, Pani Teresa Wawrzyńczak i Ksiądz Stanisław Szczeciński. Wynik debaty uczniowskiej: Karol Wojtyła.


08 maja 2008 roku na zebraniu Samorządu Uczniowskiego, w związku z wyborem Patrona szkoły, w wyniku przeprowadzonego we wszystkich klasach głosowania, ustalono, że młodzież Gimnazjum w Krokowej utożsamia się z osobą Jana Pawła II.
    Podjęto zobowiązanie, że decyzja młodzieży naszej szkoły zostanie odczytana lokalnej społeczności podczas uroczystego koncertu zorganizowanego w Gimnazjum w Krokowej z okazji urodzin i imienin Karola Wojtyły.
    Rada Samorządu Uczniowskiego przekazała wniosek Radzie Pedagogicznej, Radzie Rodziców i dyrekcji szkoły.
    Pod wyciągiem z protokołu zebrania podpisali się wszyscy przedstawiciele klas.


        16 maja 2008 roku uczniowie i nauczyciele Gimnazjum w Krokowej zaprosili gości na niezwykłe przyjęcie urodzinowe.
Solenizantem była osoba wyjątkowa - Karol Wojtyła, polski Papież Jan Paweł II.
    W czasie spotkania goście obejrzeli prezentację klasy I c, ukazującą wybrane wydarzenia
z życia Karola Wojtyły, następnie wysłuchali programu muzyczno - poetyckiego w wykonaniu gimnazjalistów poprowadzonych przez pana Szymona Kamieńskiego i jego przyjaciół.
   
W pięknej scenerii, nawiązującej do życia solenizanta, uczniowie wykonali utwory poetyckie, których autorem był Karol Wojtyła. Większą ich część gimnazjaliści wyśpiewali, dzięki wspaniałej muzyce napisanej do wierszy przez p. Szymona Kamińskiego.
     Uczennica klasy 2a Karolina Medycka odczytała oficjalne stanowisko uczniów Gimnazjum w Krokowej, którzy pragną, aby w 2010 roku nadać szkole imię Jana Pawła II.
   
Po programie przed gośćmi stanął okazały tort urodzinowy i inne smakołyki.
    Wieczór poświęcony naszemu Wielkiemu Polakowi upłynął w pięknej, wzruszającej atmosferze.


        18 Maja 2008 roku  podczas Mszy Świętej w Kościele w Krokowej uczniowie z klasy 3d pod opieką Pani Marii Schmidt przedstawili prezentację multimedialną na temat Karola Wojtyły, który jako Jan Paweł II zmienił świat.


09 czerwca 2008 roku -  już po raz drugi odbył się Kwietny Bieg.

Pierwszy odbył się 08 .06.2007r. Wówczas uczniowie Gimnazjum w Krokowej pod opieką Pani Marii Cinkel wystartowali w biegu prowadzonym na dystansie 3530 kilometrów wokół granic Polski.
    Bieg prowadzony był w intencji upamiętnienia 28 rocznicy Pierwszej  Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.
   
Trasa biegu: Karwia - Karwieńskie Błota – Parszczyce – Krokowa – Żarnowiec – Wierzchucino – Słuchowo. To razem około 25 kilometrów. Sztafeta dotarła do mety o godzinie 5. 20.

   
Tegoroczna sportowa impreza poświecona była Ojcu św. Janowi Pawłowi II w 29 rocznicę pierwszej pielgrzymki do Polski oraz składana w hołdzie dla dokonań Ojca św. na rzecz niepodległości Polski.
   
Gimnazjaliści wystartowali o godzinie 1550 z Karwieńskich Błot I i pokonali dystans około 18 kilometrów. Opiekunem młodzieży była Pani Mirosława Centkowska. O godzinie 1806 dotarli na metę w Słuchowie i przekazali pałeczkę drużynie z Choczewa.
   
Biegi  prowadzone  były  pod Patronatem Urzędu Gminy Krokowa.



 

2008/2009 


       
Wrzesień 2008
pani dyrektor Maria Wiśniewska skierowała do Wójta Gminy Krokowa i do Rady Gminy Krokowa prośby o uwzględnienie w budżecie gminy na 2009 rok dodatkowych środków budżetowych na realizację zadań związanych z nadaniem szkole w 2010 roku imienia Jana Pawła II.


16 października 2008 roku -  we Władysławowie reprezentacja naszego gimnazjum po raz pierwszy wzięła udział w V Biegach ulicznych o Memoriał Jana Pawła II.
    Organizatorami Biegów byli: Urząd Miasta Władysławowo oraz Parafia pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie.
    Celem  zawodów sportowych - oprócz promocji sportu i promocji trzeźwego i zdrowego stylu życia - było uczczenie 30 rocznicy wyboru na stolicę Piotrową naszego Rodaka kardynała Karola Wojtyły.
    W tych zawodach braliśmy udział również, dlatego, że w przyszłości nasza szkoła ma nosić imię Jana Pawła II.
    Trasa poszczególnych biegów wiodła malowniczymi uliczkami Władysławowa w obrębie parafialnego Kościoła.
    Nasi uczniowie uczestniczyli w czterech biegach zorganizowanych dla:
        dziewcząt klas I gimnazjum;
        chłopców klas I gimnazjum;
        dziewcząt klas II i III gimnazjum;
        chłopców klas II i III gimnazjum.
    Zawodnicy sprawili sobie i opiekunom wielką niespodziankę zajmując w generalnej klasyfikacji gimnazjalnej I miejsce.
   
Podczas gdy sportowcy zdobywali laury gimnazjaliści uczestniczyli we wspaniałym przedstawieniu przygotowanym przez swoich kolegów z okazji Dnia Papieskiego.
   
Inscenizacja słowno – muzyczna przygotowana przez uczniów klas drugich i trzecich sprawiła, że osoba Jana Pawła II stała się widzom bardzo bliska.
    Papież kochał młodzież, zawsze wspierał, pomagał i modlił się za nią. Takie właśnie przesłanie zostało skierowane do podczas przedstawienia do gimnazjalistów z Krokowej.

W 2008 roku VIII Dzień Papieski obchodzony był w niedzielę 12 października.
    Hasło VIII obchodów zostało wybrane na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski i brzmi ono: "Jan Paweł II - Wychowawca Młodych".


    02 grudnia 2008 roku na posiedzeniu rady pedagogicznej nakreślono zadania dla całej społeczności szkolnej związane z nadaniem Gimnazjum w Krokowej imienia Jana Pawła II.
   
Tego dnia również dyrektor szkoły pani Maria Wiśniewska udała się do Prezesa Banku Spółdzielczego w Krokowej w sprawie procedury założenia bezpłatnego konta bankowego – celem pozyskiwania środków pozabudżetowych na: sztandar, kącik pamięci, pamiątkową tablicę i inne zadania związane z nadaniem szkole imienia.


05 grudnia 2008 roku zostało oficjalnie powołane  Szkolne Koło  Caritas Archidiecezji Gdańskiej przy Gimnazjum w Krokowej.       
    Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Wolontariusza.
    Akt powołania wręczył delegatom naszej szkoły ks. bp Ryszard Kasyna.
    Opiekę nad kołem powierzono Pani Marii Styn, zaś funkcję opiekuna duchowego Księdzu Dariuszowi Szczecińskiemu.


 24marca 2009 roku uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji uczestniczyli w zorganizowanej przez dyrekcję gimnazjum wycieczce do Włoch. To pierwszy wyjazd zaplanowany przez szkołę w związku z podjętymi staraniami nadania Gimnazjum  w Krokowej imienia Jana Pawła II.

24.03.2009 r. o godzinie 18.35 uczestnicy wycieczki wystartowali z gdańskiego lotniska. Wielu po raz pierwszy zajęło miejsce w samolocie, a odlot z zaśnieżonego pasa startowego był dla nich ogromnym przeżyciem. Samolot wylądował w Rzymie o godzinie 21.30. Po odebraniu bagaży grupa pod opieką pani Dyrektor biura turystycznego „Kwak” Hanny Pruchniewskiej udała się do hotelu Albergo Angeletti w miejscowości Fiano Romano.

25. 03.2009r.  – to data, która całej delegacji pozostanie głęboko w pamięci. O godzinie 7.00 w podziemiach bazyliki św. Piotra w Grotach Watykańskich ksiądz Dariusz Szczeciński odprawił Mszę Świętą w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II.
    Wspólna modlitwa przy grobie Papieża – Polaka była dla wszystkich niezwykle wzruszającym przeżyciem. Ciało Jana Pawła II zostało złożone w krypcie dnia 08. 04. 2005 roku. Grób przykryty jest prostą kamienną płytą z datami „16. X. 1978 i 2. IV. 2005”.
    Kolejnym punktem programu był spacer po Rzymie pod opieką pani przewodnik. Dzięki wspaniałej organizacji uczestnicy zwiedzili miedzy innymi:
       
Panteon – znajdujący się w centrum miasta, jeden z najlepiej zachowanych zabytków kultury starożytnej na świecie. Budowla ta poświęcona była wielu bogom, wśród których najbardziej czczeni byli Mars i Wenus,

Schody Hiszpańskie – zbudowane w latach 1723 – 1726 , na których szczycie znajduje się kościół Św. Trójcy. Schody mają 138 stopni i uważane są za najdłuższe i najszersze w Europie,

Fontannę di Trevi – imponującą artystycznie fontannę, która powstała w roku 1730,

Kapitol – centrum religijne czasów rzymskich, a obecnie centrum historyczne. Wzgórze Kapitolińskie jest najmniejszym z  siedmiu wzgórz, na których położony jest Rzym,

Forum Romanum – miejsce spotkań mieszkańców antycznego Rzymu, w którym podejmowano ważne decyzje w sprawach publicznych i prywatnych,

Koloseum – piękne miejsce, którego prawdziwa nazwa brzmi Amfiteatr Flawiusza. Powstał na prośbę Nerona, a nazwę Koloseum zawdzięcza kolosowi wykonanemu z brązu, który przedstawia tego cesarza. Koloseum jest znane na całym świecie i razem z wilczycą jest symbolem Rzymu,

Katedrę Św. Jana na Lateranie – jedną z czterech bazylik papieskich. Lateran był początkowo rezydencją kolejnych papieży. W roku 1308 został spalony i ograbiony, dlatego papież  Grzegorz XI przeniósł siedzibę na Watykan,

 Bazylikę Św. Pawła za Murami – jedną z najważniejszych rzymskich świątyń. Budowę bazyliki rozpoczęto pod koniec IV wieku.

W trakcie zwiedzania zrobiono krótką przerwę, podczas której można było poznać smaki typowych włoskich dań.

26.03. 2009r. – to kolejny dzień, którego się nie zapomina. Po śniadaniu grupa wsiadła do autobusu i wyruszyła na Monte Cassino, wzgórze we Włoszech położone między Rzymem i Neapolem, na szczycie, którego wznosi się opactwo benedyktyńskie z 529 roku.
    Już sama jazda pod górę, bardzo krętymi ulicami dostarczyła uczestnikom wielu emocji. Droga wiła się serpentynami po bardzo stromym zboczu. Z okien autobusu można było podziwiać piękne widoki na okolicę. Opactwo Benedyktynów to budowla, która ze względu na swoje strategiczne położenie często stawała się miejscem ataków. Klasztor był również świadkiem bitwy pod Monte Cassino, w której uczestniczył II Korpus Polski pod wodzą generała Władysława Andersa.
    Uczestnicy wycieczki złożyli kwiaty na grobie generała oraz odmówili modlitwę w intencji 1051 poległych żołnierzy. Cmentarz żołnierzy II Korpusu pod Monte Cassino jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Widać było, że Polacy nie zapominają o poległych. Świadczyły o tym zapalone znicze, setki krzyży ozdobionych różańcami, świeże kwiaty.
    Po oddaniu hołdu poległym wycieczka ruszyła w stronę Neapolu, gdzie zwiedzano Pompeje, antyczne miasto zalane przez lawę Wezuwiusza. Popiół wulkaniczny doskonale zakonserwował budowle i przedmioty, a informacje przekazane przez panią przewodnik pozwoliły dokładnie poznać historię tego miejsca. Niesamowite wrażenie robił też znajdujący się w pobliżu groźny wulkan Wezuwiusz.

27. 03. 2009r.  – to dzień, w którym grupa ponownie wróciła do Watykanu, najmniejszego państwa na świecie pod względem powierzchni, siedziby najwyższych władz Kościoła rzymskokatolickiego. Zwiedzano zespół pałacowo – kościelny z Bazyliką św. Piotra i placem św. Piotra. Muzea i Ogrody Watykańskie. Uczestnicy wycieczki podziwiali w ogrodach niezwykłą roślinność, cieszyli się, że mogą spacerować alejkami, po których chadzali papieże.
    Niezapomnianych wrażeń dostarczyła również wizyta w Kaplicy Sykstyńskiej, ozdobionej  pięknymi freskami malowanymi między innymi przez Michała Anioła.
    Zwiedzanie Watykanu zakończono wspinaczką na kopułę wieńczącą Bazylikę Św. Piotra, zaprojektowaną przez Michała Anioła. Gigantyczna kopuła ma wysokość 132 metry i średnicę ponad 42 metry. Wszyscy uczestnicy wjechali windą pod jej szczyt, skąd roztaczał się wspaniały widok na wnętrze bazyliki. Następnie pokonali 340 krętych, spiralnych schodów. Na szczycie otworzyła się przed nimi wspaniała panorama Watykanu i Rzymu.
    Po zwiedzeniu Watykanu był czas wolny. Chodząc uliczkami Rzymu, można było kupić  pamiątki najbliższym, zwiedzać, delektować się włoskimi przysmakami.

28. 03. 2009r. – wcześnie rano wycieczka wyruszyła autokarem do Asyżu – miasta Św. Franciszka. Podróż trwała 3 godziny i wreszcie można było zobaczyć to piękne miejsce, odwiedzane przez rzeszę turystów. Asyż rozsławił św. Franciszek, najważniejszy włoski święty i założyciel największego zakonu na świecie. Pod przewodnictwem franciszkanina grupa zwiedzała jeden z najwspanialszych zabytków XIII i XIV wieku – bazylikę św. Franciszka. Ksiądz Dariusz w kapliczce bazyliki odprawił kolejną Mszę Świętą w intencjach złożonych przez uczestników. Zarówno w Watykanie jak i tutaj modlono się o zdrowie i błogosławieństwo dla rodziny, znajomych, bliskich i wszystkich potrzebujących.
    Następnie turyści z Krokowej podziwiali urocze zakątki pięknego miasteczka Asyż położonego w samym sercu Italii. Średniowieczna architektura połączona z naturalnym pięknem i bogactwem przyrody wspaniale wyciszała i pozwalała dostrzec niezwykły urok tego miejsca.
    Był też czas na zwiedzenie ślicznych małych sklepików i zakup ostatnich pamiątek.
    To już właściwie koniec wycieczki, jeszcze 3 godzinna podróż powrotna na obiad w Fiano Romano, tradycyjna „ la pasta” i podróż do Rzymu na olbrzymie lotnisko.
    Tam ostatnie pamiątkowe zdjęcia, zakupy i gorąca włoska kawa po wyczerpującym dniu.
    O godzinie 23:20 samolot tanich linii lotniczych Wizzair wylądował na płycie lotniska w Gdańsku. Po pięknej, słonecznej pogodzie we Włoszech zostało tylko wspomnienie. Gdańsk przywitał uczestników wycieczki deszczem.
    Autobus przewiózł wszystkich do Krokowej i o 1: 30 witano się już z najbliższymi.
    Wycieczka upłynęła w miłej, przyjaznej i pełnej życzliwości atmosferze. Był czas na zwiedzanie, modlitwę, ale również - na sympatyczne i wesołe spotkania we wspólnym gronie. Wszyscy wrócili zadowoleni i szczęśliwi, że w ciągu tych kilku marcowych dni mogli zobaczyć wiele cudownych i niepowtarzalnych miejsc.


02 kwietnia 2009 roku obchodziliśmy czwartą rocznicę śmierci wielkiego Polaka - Jana Pawła II.
Z tej okazji uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami uczestniczyli we Mszy Świętej odprawianej wielkiego intencji Wielkiego Papieża.
Cała społeczność szkolna Gimnazjum w Krokowej modliła się o rychłą beatyfikację Ojca Świętego.
Po mszy św. już w szkole przeprowadzone zostało głosowanie. Uczniowie wybierali hasła, które zostaną umieszczone na sztandarze oraz tablicy upamiętniającej nadanie szkole imienia.

W wyniku głosowania na przyszły sztandar Gimnazjum w Krokowej wybrano myśl Jana Pawła II:

„ Nauczcie się Kochać to,
co prawdziwe, dobre i piękne.”

 a na projektowaną tablicę pamiątkową:

„ Przyszłość Polski zależy od Was (…)
To jest nasza Ojczyzna
Nasze być i nasze mieć.”
 


22 Maja 2009 roku w Gimnazjum w Krokowej odbył się koncert z okazji 89 rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II.
   
„W nurcie cichego podziwu” dla pięknej poezji Karola Wojtyły społeczność gimnazjum przygotowała spotkanie, w czasie, którego zaproszeni goście mogli wysłuchać pięknych utworów skomponowanych przez pana Szymona Kamińskiego, nauczyciela gimnazjum.
   
O stronę muzyczną koncertu zadbał zaprzyjaźniony z naszą szkołą wspaniały zespół 4 Razy w Roku w składzie: Szymon Kamiński, Łukasz Nowik, Sławomir Tuszkowski oraz Mateusz Radziejewski .
    Wśród wykonawców usłyszeliśmy gimnazjalistów oraz uczniów SP w Krokowej. 
    Słowa Karola Wojtyły ciekawie korespondowały z utworami poetyckimi zaprezentowanymi przez gimnazjalistki.
    W koncercie mogliśmy podziwiać również udany występ nauczycielek gimnazjum: pani Wiolety Czekańskiej, pani Beaty Styn oraz pani dyrektor Marii Wiśniewskiej.
    Refleksyjny nastrój koncertu budowała także ciekawa scenografia opracowana i przygotowana przez panie: Celinę Schulz, Katarzynę Dettlaff i Wioletę Czekańską.
    Program zrealizowany został według scenariusza pani Jadwigi Łowejko.
    To już nie pierwsze spotkanie przygotowane dla przyjaciół naszego gimnazjum.
   
Podobnie jak wcześniej i tym razem goście nie zawiedli – na widowni zasiedli rodzice uczniów, nauczyciele, absolwenci gimnazjum a także Wójt Gminy Krokowa, pan Henryk Doering, przedstawiciele Rady Gminy oraz pan poseł Kazimierz Plocke z małżonką.
   
Po koncercie pani Dyrektor zaprosiła na drugą część spotkania – słodki poczęstunek. 
 


18 czerwca 2009 roku Pani Maria Styn przedstawiła Radzie Pedagogicznej sprawozdanie z działalności Szkolnego Koła Caritas za rok szkolny 2008/ 2009.

Sprawozdanie z działalności Szkolnego Koła Caritas
za rok szkolny 2008/2009

Szkolne Koło Caritas Archidiecezji Gdańskiej przy Gimnazjum w Krokowej oficjalnie zostało powołane z dniem 5 grudnia 2008 r. /Światowy Dzień Wolontariusza/. Akt powołania wręczył delegatom naszej szkoły ks. bp Ryszard Kasyna.
    Wcześniej- już we wrześniu- zebrali się nauczyciele, którzy wyrazili chęć współpracy: p. Katarzyna Dettlaff, p. Maria Schmidt, ks. Dariusz Szczeciński, p. Maria Styn.
    Zapoznano się ze Statutem SKC Archidiecezji Gdańskiej i ustalono, że opiekę nad SKC będzie sprawowała Maria Styn, zaś funkcję opiekuna duchowego będzie pełnił ks. Dariusz Szczeciński, działania będą wspomagały:p. Katarzyna Dettlaff i p. Maria Schmidt.
    We wrześniu gościł w naszej szkole Dyrektor SKC Archidiecezji- ks. Krzysztof Sagan, który zapoznał Dyrekcję Gimnazjum i grupę nauczycieli z ideą i możliwościami pracy Koła.
    Gotowość do podjęcia działań w SKC zgłosiło 64 uczniów, w ciągu roku szkolnego zrezygnowały 24 osoby, do czerwca pozostało w SKC 40 osób, w tym 6 uczniów kl. 3. Obecnie SKC liczy 34 wolontariuszy.

Zarząd SKC  stanowią uczniowie:
Marta Pobłocka /przewodnicząca/ - klasa 1b,
Anna Białk /zastępca/ - klasa 1b,
Szymon Minkowski /skarbnik/ - klasa 2e.

    W ciągu roku szkolnego odbyły się 4 szkolenia:

Ø Szkolenie podstawowe- warsztaty ”Wyobraźnia miłosierdzia” - 13 listopada2008r. w Lubkowie-15 uczniów z opiekunem;

Ø Szkolenie formacyjne- warsztaty „Wolni od...wolni dla...”  - 14- 15 kwietnia2009r. w Warzenku -. 7 uczniów z opiekunem;

Ø Szkolenie formacyjne- warsztaty „2 Tm2,2”  - 8 maja 2009r. w Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gdańskiej we Wrzeszczu.- 2 osoby z Zarządu SKC z opiekunem;

Ø Szkolenie formacyjne w parafii p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej. -19 marca 2009r. , prowadzone przez opiekuna duchowego SKC- ks. Dariusza Szczecińskiego.

Grupa wolontariuszy wzięła udział w modlitewno-formacyjnym spotkaniu z okazji XIX Dnia Modlitwy Młodych w Gdańsku Oliwie /16 listopada2008r./
Spotkania SKC odbywały się w szkole w środy na długiej przerwie. Częstotliwość tych spotkań wyznaczały podejmowane przedsięwzięcia oraz sprawy bieżące;

Działania SKC:

1. Współpraca z Domem Pomocy Społecznej w Lubkowie

- przedstawienie programu słowno-muzycznego pt. „Tobie, Ojcze Święty, poświęconego Papieżowi Janowi Pawłowi II /4 listopada 2008r.- dzień imienin Karola/;

-wręczenie życzeń pensjonariuszom i pracownikom z okazji Świąt Bożego Narodzenia  i Świąt

Wielkanocnych ( kartki wykonali własnoręcznie uczniowie);

-kolędowanie/31 grudnia 2008r./.

2. Współpraca z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci

- zbiórka pieniędzy w szkole w Tygodniu Misyjnym / październik 2008r./ ,(kwota: 130 zł);

- zbiórka pieniędzy w szkole w Misyjnym Dniu Dzieci/ 6 stycznia 2009r./ „Dzieciom Papui Nowej Gwinei”-( kwota 107 zł);

-”Palma dla PDMD”-przygotowanie palm i ich sprzedaż w Niedzielę Palmową przy kościele w Krokowej ( kwota 827 zł).

 Powyższe kwoty / ogółem 1064 zł /zostały przekazane na konto PDMD w Warszawie.

3. Udział w akcji organizowanej przez Centrum Duszpasterstwa Młodych Archidiecezji      Gdańskiej „Palma dla rodziców Marioli”/-rozprowadzanie” kartek-cegiełek” na leczenie chorych rodziców Marioli (kwota 495 zł).

4. Udział w akcji organizowanej z okazji Dnia Papieskiego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”/stypendia/-zbiórka pieniędzy przy kościele w Żarnowcu.

5. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom:

-sprzedaż świec w „Delcie”/12,13, 19 i20 grudnia 2008r./ -kwotę 852 zł przekazano na konto    Caritas Archidiecezji Gdańskiej, kwota 248zł pozostała do dyspozycji SKC;

-sprzedaż świec przy kościele w Krokowej w niedziele miesiąca grudnia- ks. Proboszcz przekazał na rzecz SKC kwotę 500zł.

6. Przygotowanie i sprzedaż  bożonarodzeniowych kartek świątecznych przy kościele w Krokowej-kwota 643,80 zł.

7. Jałmużna wielkopostna -zbiórka pieniędzy do skarbonki w szkole na rzecz pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym-kwota 92,58 zł.

  Fundusz zgromadzony przez SKC został przeznaczony na :

-cele charytatywne: /PDMD, „Palma dla rodziców Marioli”, Caritas Archidiecezji/ wysłano kwotę 2.411 zł;

-zakup paczek świątecznych wielkanocnych dla 9 osób: wydano kwotę 1167,50 zł.

  W kasie SKC pozostało 316,88zł.

                                 Opiekun SKC: Maria Styn



2009/2010

 

15 września 2009 roku uczniowie klas trzecich wyjechali na wycieczkę  „ Kraków i okolice”.
   
Celem wycieczki było poznanie zabytków Krakowa, Wieliczki, Zakopanego, Oświęcimia i Wadowic oraz odwiedzenie miejsc szczególnie bliskich przyszłemu patronowi szkoły Janowi Pawłowi II.

15. 09.2009r. – to pierwszy dzień wycieczki. Po drodze do Krakowa uczestnicy zatrzymali się w Częstochowie. Tam zwiedzili najsłynniejsze polskie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze.

16. 09. 2009r. – ten dzień uczniowie wraz z opiekunami poświęcili na zwiedzanie Krakowa oraz Wieliczki.

Kraków

Bardzo miły przewodnik oprowadził uczestników po starówce, pokazał zamek i katedrę na Wawelu. Następnie odbyło się przejście Traktem Królewskim. Dalej trasa wycieczki powiodła wszystkich na rynek gdzie uczestnicy zwiedzili Kościół Mariacki ze wspaniałym gotyckim ołtarzem Wita Stwosza. Spacer po Krakowie zakończył przejściem po Sukiennicach.

Wieliczka

To najstarsze na ziemiach polskich przedsiębiorstwo solne zrobiło na uczestnikach niesamowite wrażenie. Część udostępniona zwiedzającym obejmuje 3,5 kilometrowy odcinek, położony na głębokości 64 do 135m. Wspaniałe kaplice, podziemne jeziora, rzeźby solne bardzo się wszystkim podobały. Zachowane maszyny i urządzenia dały wspaniały obraz pracy górników. 

17. 09. 2009r. – ten dzień poświęcono na zwiedzanie krakowskiego Kazimierza jednej z najstarszych dzielnic Krakowa. To miejsce charakteryzują ciekawe zabytki, przepiękne uliczki, galerie, gotyckie kościoły oraz synagogi.

Następnie uczniowie udali się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i poznali miejsce pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II. Papież odwiedził Łagiewniki w 1997 i 2002 roku.

Popołudnie uczestnicy spędzili na czynnym wypoczynku w parku wodnym, a wieczór w kinie IMAX w którym obejrzeli film „ Podwodny Świat” ze wspaniałymi efektami trójwymiarowymi.

18. 09. 2009r. – dzień ,był bardzo bogaty w wydarzenia. Rano uczestnicy wyruszyli do Zakopanego. Po drodze zwiedzili Oświęcim i Wadowice.

Oświęcim  - obóz  Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau oraz ruiny komór gazowych i krematoriów IV i V wszyscy zwiedzali w całkowitej ciszy. Po wyjściu z tej wielkiej nekropoli uczniowie przyznali, że byli wstrząśnięci słowami przewodnika oraz historią tego miejsca.

Wadowice – to kolejne miejsce związane z życiem przyszłego patrona szkoły. Gimnazjaliści odwiedzili dom rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, pospacerowali po Wadowicach oraz zjedli pyszne kremówki.

19. 09.2009r. – to jedyny dzień, który uczestnicy spędzili w Zakopanem.

Zwiedzanie rozpoczęto od wizyty w Sanktuarium matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. To sanktuarium jest wotum dziękczynnym za uratowanie życia Papieża, który 13 maja 1981 roku padł ofiarą śmiertelnego w swych zamiarach zamachu. Jest też miejscem dalszej nieustającej modlitwy za Kościół i Ojca Świętego.

Gimnazjaliści zobaczyli też ołtarz ze stadionu pod Wielką Krokwią, który został wybudowany na czas pielgrzymki Ojca Świętego do Zakopanego w dniu 06 czerwca 1997r., a później przeniesiony do parku fatimskiego przy sanktuarium.
    Później był spacer Doliną Kościeliską, a następną atrakcję stanowił wjazd kolejką linową na Gubałówkę. Tam uczniowie przechodząc grzbietem góry podziwiali piękny krajobraz Podhala oraz w uroczych małych sklepikach kupowali pamiątki bliskim. Wieczorem wszyscy w pięknym stylowym kościele uczestniczyli we mszy świętej.

20. 09. 2009r. – to co dobre i miłe szybko się kończy. Cały dzień poświęcono na podróż powrotną do Krokowej.


 8 października 2009 roku  już po raz dziewiąty na Jasną Górę zjechali uczniowie, nauczyciele i sympatycy Rodziny Szkół imienia naszego Wielkiego Rodaka – Jana Pawła II. Nasza szkoła pojawiła się w tym gronie po raz pierwszy - w związku z podjętymi przez społeczność szkolną działaniami w sprawie nadania – w maju 2010 r. -  Gimnazjum w Krokowej imienia Jana Pawła II.
   
Piętnastoosobowa reprezentacja uczniów, pod opieką dwóch nauczycielek: Marii Styn i Marii Schmidt oraz  dyrektora Gimnazjum w Krokowej: Marii Wiśniewskiej, 8 października 2009 r.  o godz. 9-tej zameldowała się  w biurze pielgrzymkowym,  gdzie  wręczono  nam pamiątkowe znaczki i śpiewniki. Następnie udaliśmy się na plac pod Wałami Jasnej Góry, na którym zgromadziła się 25-tysięczna rzesza uczniów sponad 450 szkół. Chociaż niemal w całej Polsce lał deszcz, na Jasnej Górze pogoda była po prostu wspaniała, niemal letnia!
   
Wspólna modlitwa, głośny śpiew wielotysięcznej rzeszy pielgrzymów i i szczególna atmosfera tego wyjątkowego spotkania na długo pozostaną w naszej pamięci.
   
Dla gimnazjalistów z Krokowej był to również dzień wyjątkowy dlatego, że uczennica klasy trzeciej: Kinga Jarmulewska, odebrała   z rąk Nuncjusza  Apostolskiego  w Polsce - J.E. Ks. Abp-a  Józefa Kowalczyka - dyplom i nagrody rzeczowe za wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na znaczek IX Pielgrzymki Rodziny Szkół  noszących imię Jana Pawła.   

 


 15.01.2010r o godzinie 1400 przewodniczący Rady Gminy Krokowa - pan Marek Tylicki, w obecności przewodniczącej Komisji Oświaty - pani Wandy Skibickiej, odebrał wymaganą przepisami prawa dokumentację, a w tym: wspólny wniosek statutowych organów szkoły, w sprawie podjęcia uchwały o nadaniu Gimnazjum w Krokowej imienia Jana Pawła II, które ma się dokonać 21 maja 2010 roku.

Statutowe organy Gimnazjum w Krokowej reprezentowane były przez:
a) przewodniczacą Samorządu Uczniowskiego - Dorotę Dettlaff z klasy 3a,
b) przewodniczącą Rady Rodziców - Marię Okoń,
c) przewodniczacą Rady Pedagogicznej, dyrektora szkoły - Marię Wiśniewską.


17 marca 2010 roku uczniowie, rodzice i nauczyciele wyruszyli w kolejną pielgrzymkę do Włoch.  Drugi wyjazd śladami Jana Pawła II, nosił nazwę: 

...] A teraz my przyjechaliśmy do Ciebie".

To nawiązanie do słów, które Jan Paweł II wypowiedział przed swoją śmiercią do młodzieży:

"Szukałem Was, a teraz Wy przyjechaliście do mnie".

Wycieczkę zakończono 21 marca 2010 roku.


09 kwietnia 2010 roku o godzinie 12 00 rozpoczęły się obrady 50 – tej Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Krokowa. Jej otwarcia dokonał przewodniczący Rady Gminy Krokowa - p. Marek Tylicki, który po stwierdzeniu prawomocności obrad, przywitał:

*   przewodniczącego Społecznego Komitetu ds. Nadania Gimnazjum w Krokowej Imienia - ks. Dariusza Szczecińskiego;

*  Wójta Gminy Krokowa - Henryka Doering;

*  dyrektora Gimnazjum w Krokowej - Marię Wiśniewską,

*   wicedyrektora Gimnazjum w Krokowej - Anitę Budzisz-Zelewską,

*  kierownika Referatu ds. Oświaty... w UG w Krokowej - Izabelę Adamczyk,

*  szefa Biura Poselskiego Kazimierza Plocke w Krokowej - Bogdana Sokołka,

*  reprezentację uczniów z 15 oddziałów Gimnazjum w Krokowej.

Następnie Maria Wiśniewska odczytała wspólny wniosek statutowych organów szkoły do Rady Gminy Krokowa (złożony 15 stycznia 2010 r.) w sprawie nadania Gimnazjum w Krokowej imienia Jana Pawła II.

W dalszej części uroczystej, Nadzwczajnej Sesji... przewodniczący Rady Gminy poprosił radną - Wandę Skibicką ( przewodniczącą Komisji Oświaty Rady Gminy Krokowa ) o odczytanie uzasadnienia UCHWAŁY  RADY  GMINY  KROKOWA w sprawie nadania naszej szkole imienia.

Z kolei potem- przewodniczący Rady odczytał radnym treść uchwały, a następnie poddał ją pod głosowanie.

Uchwała o nadaniu imienia Gimnazjum w Krokowej została podjęta jednomyślnie, z mocą obowiązującą od dnia jej podjęcia. Za podjęcie uchwały podziękowały:

*  przewodnicząca SU - Dorota Dettlaff

* dyrektor szkoły - Maria Wiśniewska.


Dnia 23 kwietnia 2010 roku odbył się Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją Jana Pawła II”.

Komisja w składzie:p. Bożena Błoch, p. Anita Budzisz- Zelewska, p. Krzysztof Lipowski wysłuchała prezentacji uczestników konkursu i postanowiła przyznać:

                * w części recytacja – I miejsce Monice Renusz z klasy III c, wyróżnienie Kindze Gajdamowicz z klasy Ia;

                * w części  poezja śpiewana – I miejsce Alicji Obszyńskiej z klasy II b.

Konkurs zorganizowały w ramach przygotowań do nadania szkole imienia Jana Pawła II nauczycielki jęz. polskiego: Jadwiga Łowejko, Henrieta Reglińska- Członka i Beata Styn, zaś oprawę plastyczną przygotowała Maria Schmidt.