„Świadomie na drodze”: ponad 3 tysiące bezpiecznych dzieci dzięki akcji PGE EJ 1

Dzięki materiałom odblaskowym pieszy jest widoczny na drodze już z ponad 150 metrów, co umożliwia kierującemu pojazdem odpowiednio szybką i bezpieczną reakcję. W ramach akcji „Świadomie na drodze” Spółka PGE EJ 1, odpowiedzialna za budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, wyposażyła w zestawy odblasków wszystkich uczniów na terenie gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa.

191020152222222
19102015

 

PGE EJ 1 we współpracy ze wszystkimi 14 szkołami, działającymi w gminach branych pod uwagę jako potencjalne lokalizacje pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, zorganizowała akcję „Świadomie na drodze”. Od 12 października do 26 listopada br. 3 100 uczniów w wieku 6-15 lat otrzymało od przedstawicieli Spółki specjalnie zaprojektowany pakiet odblasków (kamizelka, opaska, zawieszka, naklejka), który poprawi ich widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Natomiast podczas dedykowanych zajęć z udziałem funkcjonariuszy z Komendy Policji w Gniewinie, Wydziału Drogowego z Wejherowa oraz przedstawicieli Straży Granicznej, Oddział Morski w Łebie, uczniowie poznali zasady bezpiecznego poruszania się na drogach oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy. Te zaś stanowią, że dzieci w wieku do 15 lat są zobowiązane nosić materiały odblaskowe po zmroku poza obszarem zabudowanym. – Brak tego typu oznakowania może oznaczać dla opiekuna dziecka nawet mandat karny w wysokości 500 zł – wyjaśnił st. sierżant sztabowy Marcin Romanek, jeden z funkcjonariuszy komendy Policji w Gniewinie prowadzących zajęcia.

Policjanci i pracownicy Spółki wyjaśnili dzieciom jak prawidłowo nosić odblaski, aby spełniały swoją funkcję i zapewniały pieszym jak najlepszą widoczność na drodze. Uczestnicy inicjatywy otrzymali również ulotki informacyjne w jednej z trzech opracowanych dla różnych grup wiekowych wersji.

– Bezpieczeństwo mieszkańców gmin lokalizacyjnych jest dla PGE EJ 1 kluczowe nie tylko w kontekście planowanej inwestycji, dlatego dbamy o nie na wszystkich etapach naszego projektu. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji, o bezpieczeństwie będą myśleć także uczniowie lokalnych szkół – powiedziała Joanna Zając, p.o. Dyrektora w Biurze Komunikacji i Relacji Zewnętrznych PGE EJ 1.

Ze względu na duże zainteresowanie akcją „Świadomie na drodze” Spółka PGE EJ 1 zdecydowała o przeprowadzeniu kolejnych tego typu przedsięwzięć. – Na prośbę dyrektorów przedszkoli w Kostkowie i Choczewie zorganizowaliśmy dodatkowe spotkania dotyczące bezpieczeństwa na drodze, w których udział wzięło blisko 50 maluchów –– poinformowała Joanna Zając.

Akcja „Świadomie na drodze” to kolejny projekt społeczny skierowany do mieszkańców gmin lokalizacyjnych, jaki w ostatnim czasie zrealizowała PGE EJ 1. Pracownicy spółki, w ramach wolontariatu pracowniczego, odnowili w czerwcu br. wnętrze świetlicy wiejskiej w Żelaźnie, znajdującej się w gminie lokalizacyjnej – Choczewo – oraz wyposażyli ją w nowe meble, a także gry i zabawy edukacyjne. W sierpniu br. Spółka przekazała 85 „Energetycznych tornistrów” dzieciom rozpoczynającym naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych w gminach lokalizacyjnych.

Dodatkowych informacji udziela:

Tomasz Gołębiewski
Główny Specjalista
Biuro Komunikacji i Relacji Zewnętrznych
PGE EJ 1 sp. z o.o.
Tel. +48 665 880 995
e-mail: tomasz.golebiewski@gkpge.pl

 • Adres Urzędu Gminy

  Urząd Gminy w Krokowej
  ul. Żarnowiecka 29
  84-110 Krokowa
 • Czas Pracy Urzędu

  Poniedziałek 7:30 - 15:30
  Wtorek 7:30 - 15:30
  Środa 7:30 - 15:30
  Czwartek 7:30 - 17:00
  Piątek 7:30 - 14:00
 • Kontakt

  tel. (0-58) 675 41 00
  fax. (0-58) 675 41 01
  email: urzad@krokowa.pl